Урсула фон дер Лејен: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ја повтори својата целосна поддршка за формално започнување на преговорите за пристапување на Северна Македонија во Европската Унија, што е можно порано.

На заедничката прес -конференција со премиерот Зоран Заев во Скопје, таа го поздрави напредокот на земјата.

 

„Вистина е дека иднината на Северна Македонија е во Европската унија и ние сакаме да се затворите. Комисијата на ЕУ и јас, веруваме дека постигнавте извонреден напредок и сакаме да ставиме до знаење дека сега е редот на ЕУ “, изјави Фон дер Лејен.

Претседателот на Комисијата го пофали напредокот постигнат со реформите, особено во однос на владеењето на правото и борбата против корупцијата и организираниот криминал, истовремено потенцирајќи дека е императив да се продолжи со напредокот.

 

Посетата на Фон дер Лејен на регионот доаѓа една недела пред самитот ЕУ-Западен Балкан во Словенија. ЕУ инсистираше дека тоа нема да биде „самит за проширување“, туку можност да се разговара за ставовите.

 

По претседателот на Комисијата на ЕУ, следен во посета на Скопје е еврокомесарот за проширување Оливер Вархели. Минатата недела тој ја посети Бугарија за да разговара за укинување на ветото, што ја блокираше кандидатурата за пристапување на Северна Македонија.